esports

Trump siger, at USA vil lette skibstrafikken i Hormuzstrædet: "Vi bliver hængende"

Donald Trump har sagt, at USA vil hjælpe med at håndtere den voksende efterslæb af skibstrafik i Hormuzstrædet efter den nylige våbenhvile med Iran.

Dette sker efter, at begge parter har indgået en midlertidig våbenhvile, som indebærer, at Teheran sætter blokaden af den vigtige vandvej, en afgørende åre for globale energimarkeder, der håndterer cirka en femtedel af verdens olieleverancer.

Trump indikerede, at USA's involvering ville fokusere på at sikre sikker passage og stabilisere strømmene, da hundredvis af tankskibe med millioner af tønder råolie og raffineret brændstof stadig sidder fast i Golfen.

Som han siger: "Vi vil pakke forsyninger af alle slags og bare 'hænge ud' for at sikre, at alt går godt. Der vil være masser af positiv handling! Der vil blive tjent store penge. Iran kan starte genopbygningsprocessen."

Fragtskib nær Hormuzstrædet

Originalquelle: www.gamereactor.dk →